7203200

Annenin Sözünü Dinle

Geçen hafta, kendimizle, hayatımızla ilgili birşey değiştirmeye karar verdiğimizde, içimizde aktive olan döngüden bahsetmiştim.

Şu an yaşadığımız durum her ne ise, her sabah uyandığımızda bize kim olduğumuzu hatırlatan bir ses var içimizde. O sese egom diyoruz. Başka ego tanımıyla karıştırmayın 🙂

Drew Barrymore ve Adam Sandler’ın 50 First Kiss- 50 İlk Öpücük isimli bir filmi var. Drew Barrymore’un oynadığı karakter, her sabah uyandığında aynı günü yaşıyor. O güne kadar yaşadığı hayatını hatırlıyor ve o günde  sonra yaşadıklarını hatırlamıyor. Adam Sandler da, bu kızla, o tekrar yaşadığı günlerden birinde tanışıyor. Akşam olup kız uyuyup kalkığında, o güne ait bir şey hatırlamıyor. Adam Sandler’ı da umutuyor. Adam’cığımız bunu fark edince, her sabah ona kendisinin kim olduğunu hatırlatıyor. Birlikte çekilmiş fotoğrafları gösteriyor, videolarını izletiyor.

İşte, egomuz olmasa, her sabah biz de öyle kalkardık. Kim olduğumuzu, neleri sevip neleri sevmediğimizi hatırlamazdık. Filmi izlemenizi tavsiye ederim.

Her yaşadığımız olay için zihnimizde bir anlam veriyoruz. Belki birinden duyuyoruz doğru kabul ediyoruz, belki bi bir genelleme yapıyoruz.

Birşeyi ne zaman arasam bulamam
Erkeklere güven olmaz
Para kazanmak zordur
Annelerin sözü dinlenir

Verdiğimiz bu kararları ego bir kağıda yazıyor gibi düşünün. Fakat:)

10 yaşındayken, annenizin sözünü dinlemeniz sizin için iyi bir şey olabilir.

32 yaşında hala hayatınızı annenizin söylediği gibi yaşıyorsanız orda bir sıkıntı var. Zaten negatif hisleriniz bunu size çok net belli ediyordur. İçiniz sıkılır, öfkelenirsiniz ama bi tarafınız da annenizi memnun etmeye çalışmakla meşguldür.
İşte artık o tarafınızın kim olduğunu biliyorsunuz. Egonuz. Çünkü bu kararı siz verdiniz, egonuz da size hatırlatıyor. Annelerin sözü dinlenir.

Peki bu durumda ne yapacağız?

Öncelikle kendi hayatınızı kendini yarattığınızı hatırlayın.

İkinci adım ise, bundan sonra kim olmak istiyorsunuz ona karar verin.

Kendi kararlarını kendi veren kişi olmak mesela
Parayı kolay kazanan kişi
Güvenilir erkeklerin bulunduğu bir dünyada yaşayan kişi
Aradığı şeyler bulam kişi

Buna karar verdiğiniz anda, eğer gerçekten karar verdiyseniz, egonuz size neden mümkün olmadığını anlatacak. Ayrıca elinde her zaman bir koz vardır egonun. Kötü niyetinden değil. Sırf o eskiden verdiğiniz kararı korumak için:)

Bak annenin sözünü dinlemezsen kötü çocuk olursun

Veya

Anneni üzersin, çok üzülür

Bu koz, korku her neyse, kendinize o korkunun gerçek olmasının dünyanın sonu olmadığını göstermeniz çok önemli. Bunu yapmanın en kolay yolu da olabileceğini düşündüğünüz en kötü durumu, hayali olarak kendinize yaşatmanız. Çünkü orada hissetmekten kaçtığımız bir acı, üzüntü var.

Kendinize o acının içinden geçebilecek kadar güçlü olduğunuzu gösterdiğinizde işiniz kolaylaşacak.

Hani eskilerin bir lafı vardır: Allah kaldıramayacağınız acıyı vermez diye. Aynen öyle. İçinden geçecek kadar güçlü olduğunuza inandığımız her şeyin üstesinden gelebilirsiniz. Buna inanmanın en güzel yolu, denemek:)

Evet belki anneniz üzülecek. Anneniz eğer siz 32 yaşındayken bile onun istediği gibi yaşamanızı istiyorsa, e evet üzülecek. Burada sıkıntı annenizin böyle bir beklentisi olmasında, sizin de onu üzmemek adına bu beklenti size uygun olmasa da ona göre yaşamanızda. Seçim her zaman sizin.

Belki birilerinin gözünde kötü çocuk olacaksınız. Esas önemlisi nedir? Kendiniz olmak mı başkalarının ne düşündüğü mü?

This entry was posted in 1. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir