7-720x320

Biri Sizi Olumsuz Yargılayınca Ne Yapmalı?

Geçtiğimiz günlerde çok sevdiğim biri tarafından, kendimle ilgili oldukça şüphede olduğum bir konu ile ilgili negatif yargılandım.

Bana kim olmak istersem isteyeyim, seçtiğim yeni kimlik için destek olacağından adım gibi emin olduğum bu kişi tarafından, hiç beklemediğim bir anda yerden yere vurulmak, sudan çıkmış balığın neler hissettiğini anlamama çok yardımcı oldu..Rica ediyorum artık balıkları sudan çıkarmayalım, hiç güzel bir his değil 🙂

Telefonda gerçekleşen bu konuşma sonrası, durdum, düşündüm. Ilk aklıma gelen şey,

“eyvah, şüphelerim doğruymuş”

oldu. Panikledim. Sonra yine düşündüm 🙂

“Kendim hakkında ne düşünüyorsam, neye inaniyorsam o hayatımda var olmak zorunda”. E o zaman neden şaşırıyorum ki? Elbette, dışarıda bunun bir yansımasını göreceğim. Ben şüphede olmasam hiç o yargılamalar beni üzer mi? Güler geçerim..

Hemen aklımda, Almanya`da eşimle havuz kenarında güneşlenirken (2 sene Almanya`da kaldık ve toplam güneşli gün sayısı 20 yi geçmez! ) düşündüğüm bir örnek geldi. Daha önce de yazmıştım sanırım. Eşim 190 cm boyunda. Yani kısa boylu değil.

Karşısına geçip ” cüce, bodur tavuk” deseniz hiç oralı olmaz. Çünkü boyu konusunda “kendinden emin”.

Ama ” biraz kilo mu aldın sen? ” deseniz hemen şüpheye düşer. Çünkü kilosu konusunda o kadar emin değil :)) Hem kilo daha değişken bir durum.

Kendimden emin olmadığım bu konu ile ilgili bir yolculuğun içindeyim. Yani su an olduğum yer, “kendinden emin olan Hatice”ye giden yolda bir adım. Niyetim, vizyonum belli. Oraya gittiğimden de adım gibi eminim.

Her yeni istediğimiz şey, bizim için başka birine dönüşme yolculuğu. O istediğimiz şeye sahip olmayan kişiden, sahip olan kişiye dönüşüm yolculuğu.

Aykut Oğut`un harika bir şekilde anlattığı A ve B noktalarımız var. Şu an olduğum yer A`dan B`ye geçiş bölgesi. Bazen A`dayım, bazen B`deyim, bazen de arada bir yerlerdeyim. Sanki televizyonun antenini ayarliyorsunuz da, ara ara görüntü gelip gidiyor gibi..Ya da yeni yürümeye başlamış bir çocuk, ara ara emekliyor, ara ara ayakta yürüyor bazen de sendeliyor..Yani her şey yolunda, sürecin bir parçası, gayet sağlıklıyım…Bu konuda kendimden emin olduktan sonra, yeni bir şeyler isteyeceğim ve hoop yolculuk baştan başlayacak 🙂

Tüm bu düşünceler akımdan geçerken ben çoktan rahatlamıştım..Ve telefonda yargılanma sonrası yüzümün aldığı şekli hatırlayınca, kocaman bir kahkaha attım :)))

Kendimden emin olduğum, o yargıların gelip de beni az, daha az, çok daha az etkilediği günleri iple çekiyorum…Bugünüme de şükrediyorum 🙂

Mesele aman beni kimse yargılamasın, hiç problem olmasın değil..Olan olaylar karşısında ben nasıl tepki veriyorum? O zaman etrafı kontrol etmeye de çalışmam, bazı ortamlardan kaçmama da gerek kalmaz…Başka insanların ne düşündüğüne benim verdiğim tepki beni ilgilendirir.

Yani yargılandığınızı düşündüğünüz konuda dönüp bir kendinize bakın. Bu konu benim için ne ifade ediyor? Bazen yargılayan kişinin söyledikleri değil, tarzı sizin için bir şeyler ifade edebilir. Bana saygısız davranıyor diye yorumlayabilirsiniz mesela..

Sizin o yargı sonrası yaptığınız yorum her neyse, işte sizi ilgilendiren kısmı sadece o..Daha fazlası değil..

Aslında ne basit ve biz ne kadar çok karıştırıyoruz değil mi?

Sizin bu konuda ne gibi deneyimleriniz var? ben@hayatimicokseviyorum.com `da veya aşağıdaki yorum kutusuna paylaşabilirsiniz.

Öpücükler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir