y6

Değişim Nasıl Kolaylaşır?

Değişim hem çoğumuzun istediği bişey, hem de değişime karşı dirençliyiz. Gelin bu direncin nereden kaynaklandığına bakalım ve değişim kararı vermek ve değişim yolculuğu daha basitleşsin.

İki gün önce çok severek kullandığım arabamı sattık.

Sanırım 3 senedir aynı arabayı kullanıyordum. Alışmıştım bu arabayı kullanmaya. Park etmek konusunda çok sayıda deneyimim vardı. Arabanın içindeyken, sanki tek vücut olmuşuz gibi, dar yerlerden geçerken nerelerin dubara sürtme ihtimali olduğunu biliyordum. Tanıdıktı benim için. Bilindik🙂

Neyse araba yeni sahibine kavuştu. Güle güle kullansın.

Bu arada geçici süre için bana araba kiraladık. Yeni bir araba. Tanımıyorum. Bilmiyorum.

Dün yeni arabamla ilk defa her zaman gittiğim bir alışveriş merkezine gittim. Normalde 7-8 dakikada gittiğim yol, oldu sana 15 dakika.

Arabanın koltuğu, el freni, direksiyonu, aynaları her şeyi farklı. Alıştığım gibi değil. Otomatikte kullandığım arabayı, her adımımı bilinçli şekilde düşünerek kullanıyorum. Eh o da biraz uzun sürüyor:)

Haliyle bu yeni duruma alışmam için biraz deneyim gerekecek.Bir süre sonra bu araba da tanıdık, bildik olacak eğer pes etmezsem.

Eğer ben, bu “rahatsızlık” hali içinde kalmaktan kaçıp, egomun söylediği:

  • Bu arabayı kullanmak ne kadar zor?
  • Neden zevkli değil?
  • Ben eski arabamı istiyoruuum

sözlerini ciddiye alsam, bu arabanın tanıdık hale gelmesine izin verecek kadar PRATİK yapmam.Arabayı iade ederiz, bi daha da binmem.

Peki egom bana gıcıklığına mı konuşuyor böyle? Elbette hayır. Amacı, beni bir önceki arabama geri döndürmek ve egoma göre bilinmeyen olan bu yeni arabaya hiç bulaşmamak.

Araba değiştirmek, hayatta pek çok değişikliğin yanında ufak sayılabilir bir değişim.

Böyle ufak bir değişimde, içimizde böyle bir direnç oluşabiliyorsa,

  • İlişkisi olmayan halden ilişkisi olan hale geçerken “seni kim napsın, sen kim ilişki kim, bak canın yanacak”
  • Sevmeyerek yaptığı bir işten severek yaptığın bir işe geçerken ” yapamazsın, beceremezsin”
  • 5.000 TL para kazanan kişiden 6.500 TL para kazanan kişi olmaya karar verince “hak etmiyorsun, kazanamazsın, hayatta vermezler”
  • Mutlu olmadığın evliliği bitirirken “bak elalem ne der, hem çocuklara yazık olur, yapma-etme idare et” gibi gibi gibi konuşmaların zihnimizde dönmesi çok da şaşırtıcı değil.

Önemli olan, egonuzun söylediği şeyleri tek “gerçek” kabul edip ” evet ya yapamam” diyip olduğunuz yerde ilişkiniz olmadan, hayal ettiğinizden daha az kazanarak, mutlu olmadığınız bir ilişkide devam mı ediyorsunuz, yoksa egonuza gülümseyip yeni denizlere yelken mi açıyorsunuz?

Seçim sizin.

Birebir seanslarla ilgili bilgi almak için ben@hayatimicokseviyorum.com’ a email gönderebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir