7203201

Değişim Neden Zor Geliyor?

Yaşam bizim için başladığı andan itibaren, hepimiz yaşadıklarımız ne olursa olsun kendimizle ve hayatla ilgili kararlar alıyoruz.

Bu kararları saklayan ve bize hatırlatan mekanizmanın adı ego. Sadece ona verdiğimiz direktifleri bize hatırlatır. İşinde de çok iyidir.

  • Ben x kadar para kazanacak kadar değerliyim
  • Benim güzel bir ilişkim olamaz
  • Gelen para hep bi yerlere gider
  • Ne olur eder benim işlerim hep yolunda gider
  • İstanbul trafiğinde araba kullanmak zorrr

•Aradan zaman geçip de biz artık daha fazlasını istediğimiz güzel ilişkiler yaşayan insanlara bakıp ” ben de ben de” dediğimizde
•Başkası daha az kazanıp para biriktirirken biz elimize geçeni olduğu gibi harcadığımızı fark ettiğimizde;
işte orada çok güzel bir ışık var.

Işığın yanı sıra, bize o konuyla ilgili eski kararımızı hatırlatan bir de egoya sahibiz.

Değişimin zor gibi görünmesinin arkasında, egolarımız bize eski kararı hatırlatmaya devam ederken bizim tam ters yöne gitmeye çalışmamızın direnci var. 

Eğer biz artık daha fazla para kazanmaya değer olduğumuzu düşünüyorsak, zihnimizden bir ses ( ego) “yok yok sen anca bu kadar kazanırsın, kim seni napsın” dediğinde o düşünceye inanmayı seçiyorsak, o zaman eski inandığımız şeyi deneyimlemeye devam edeceğiz.

Eğer kararlıysak ve artık daha fazla kazanabileceğimize inanıyorsak, ego bizi, eski karar kutusunda tutmak için daha da bastıracak.

Kararın ne olduğunun hiç bir önemi yok. Ego bunu bize gıcıklığına da yapmıyor. Tek derdi, ona zamanında söylediğimiz karar her neyse, onu hatırlatmak. Ego iyi veya kötü değil.

Dişimizi nasıl fırçaladığımız, araba kullanmak, otoparktaki yerimiz, bilgisayarımızın şifreleri de bize hatırlattıkları arasında.

Diyelim ki daha fazla parayı hak ettiğinize, ürettiklerinizin daha değerli olduğuna inanıyorsunuz. Ego, eskiden kendinize ne değer biçtiyseniz size onu hatırlatacak.

Diyelim ki 100 TL kazanıyorsunuz. 150 TL yi hak ettiğinize inanıyorsunuz. Egonuz sizi, sadece o 100 TL lik kutuyu korumak için, 150 Tl nin neden mümkün olmadığını, şimdiye kadar hiç o kadar kazanmadığınızı, bilmem kimlerin nasıl 150 kazanamadığını anlatmakla başlayıp elinden geleni ardına koymayacak ki aman o eski kutuda kalmaya devam edin. Ve eğer gerçekten kararlıysanız, bilin ki içinizde neden başaramayacağınızı size çok yüksek sesle anlatan bir egonuz olacak.

İstanbul’da araba kullanma pratiğim yok. Yurt dışında kullanıyorum. Bu yaz karar verdim ki en azından birkaç yakın yere araba kullanarak gideyim. Uber’in satışlarını azaltıcam:)

Peki ben bu kararı verdiğimde ne oldu dersiniz? Daha direksiyon başına geçmeden, abuk subuk araba kullanan bir sürü arabayla karşılaştım.

Normalde de görür müydüm? Arada sırada. Bu sefer farklı. Bariz farklı. Ve ben bunu fark ettiğim an patlattım kahkahayı:) Çünkü egom alttan alta bana, benim ona eskiden yazdırdığım kararları hatırlatıyor.

Bak araçlar çok yakınından, dibinden geçiyor
Kurallara uymuyorlar
İstanbulda araba kullanılmaz

Şimdi bunları okurken ” ama Hatice doğru bunlar” diyebilirsiniz. Evet, çünkü benim gibi pek çok kişi her gün bunların ” doğru” olduğuna bir kez daha karar verip bunlara inanmayı seçiyor. Neye inanıyorsak, onu tıpkı bir tohumu sular gibi suluyoruz.

Şimdi ben, trafiği görüp egomun dediklerine inanıp “İstanbulda araba kullanmayan Hatice” olmaya devam edebilirim. Canım isterse bunu yaparım.

Fakat ben, egomun dediklerine rağmen, en kötü başıma gelecekleri kabul ederek, araba kullanmayı seçiyorum. Eski kutuda artık kalmıyorum.

Şu an bir ilişkiniz yoksa, işiniz yoksa, olanlardan memnun değilseniz, arkadaş çevrenizden memnun değilseniz hiiiiç üzülmeyin. Böyle olmasına siz karar verdiniz. Ve bu kararı her zaman değiştirebilirsiniz.

Şimdi karar zamanı: Ben ne yaşamak istiyorum?

This entry was posted in 1. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir