wp10600x320

İçinizde Hangi Kanal Açık?

Son birkaç haftadır birbirine çok benzeyen bir soruyla karşılaşıyorum.

Özetle şöyle bir soru geliyor sizlerden:

Hayalini kurduğum şey gerçekleşmeden, hayatımda bu kadar problem varken, nasıl kendimi daha iyi hissedicem?

Kendimizi iyi hissetmenin önemli olduğunu anlıyorum ama bu kadar sıkıntı varken nasıl iyi hissetmeye geçicem işte onu bilmiyorum

Heyecanlı

Huzurlu

Mutlu

Umutlu

Kızgın

Şaşkın

Yas

Aklıma ilk gelen birkaç his.

Eğer hissettiklerimizi dışarıdan olan olaylara bağlıyorsak, orada çok ciddi sıkıntı var. Çünkü dışarıda olan olayların, etrafımızda yaşayan kişilerin bugün ne modda yataktan kalktıkları, paşa gönüllerinin bugün ne istediği, hangi olaya nasıl tepki verecekleri ile ilgili kontrolümüz sıfır.

Fakat olan bir olaya nasıl tepki vereceğimiz ile ilgili kontrol %100 bizde. Sadece geçmişte yaşadığımız olaylara verdiğimiz, alıştığımız tepkiler var. Ve bu alışkanlık her ne ise onu devam ettiriyoruz. Alışkanlık ise, tekrar edilmiş davranıştan başka bir şey değil.

Peki tam keyfimiz yokken, ufak ufak kendimizi daha iyi hissetmek mümkün mü?

Kendinizi Aşk-ı Memnu izlerken düşünün…Dizi başlamadan belki ofiste çok da iyi bir gün geçirmediniz. Ama dizinin sonunda Bihter ile Behlül’ün aşklarına kendinizi kaptırıp bambaşka duygulara dalmışsınız bile 🙂

Ya Yaprak Dökümü’nü izlediyseniz? Dizinin sonunda hüngür hıçkırık olma olasılığınız yüksek 🙂

Eğer sizi etkilediğini, üzüntü, keder uyandırdığını bile bile Yaprak Dökümü veya artık acıklı başka ne diziler varsa onları izliyorsanız, tercihiniz bu yönde oldu demektir.

Yok ‘ youtube’ ta birkaç video izleyip kafamı dağıtayım derseniz o da mümkün..

Aslında burada olan şey, gündüz iş yerinde problem olarak gördüğünüz her ne ise odağınızı ondan ‘geçici’ olarak çekmiş olmanız. Ve izlediğiniz şeyin sizde hatırlattığı, uyandırmaya yardımcı olduğu duygulara göre ağlayabilirsiniz veya kahkahalara boğulabilirsiniz.

Elbette Yaprak Dökümü izleyip ağlamayan da vardır. Eğlence programı izleyip ‘ böyle program mı olur’ diye öfkelenen de. İzlediğimiz şeye ne tepki verdiğimiz bize bağlı. Yaprak Dökümü izleyip gülüp eğleniyorsanız tebrikler. Yarına yaptığınız duygu yatırımı ‘eğlence’..

Kendi içinizde basit bir kanal değiştirme ile modunuzu iyileştirme seçiminiz varken siz tercihinizi hangi yönde kullanıyorsunuz? Yarına hangi duyguların tohumlarını ekiyorsunuz? Dün ektiğiniz hüzün tohumlarını mı besliyorsunuz yoksa önceki hafta ektiğiniz eğlence tohumlarını mı?

Başkasının sizin için kanalı değiştirmesini beklemeyin. Siz kanalınızı seçin.

Sevgiler,

Hatice

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir