Kararsızım..Onu mu Seçsem Bunu mu Seçsem?

Kararsızlık arkasında “yanlış karar verme, hata yapma” korkularını taşır. Aslında yanlış karar diye bir şey yoktur. Nasıl mi? Şöyle:

Hayatta inandığımız her neyse o bizim için gerçek oluyor demiştik. Eğer ben maydanoz suyunun zayıflattığına inanırsam, maydanoz suyu içmek bende zayıflama etkisi yaratır.

Etrafımda inancımı destekleyecek pek çok insan belirir. “Aaa evet ben de denedim, zayıflatıyor, çok etkili” diyenler gibi:)

Eğer inanmiyorsam, “saçmalık, hayatta olmaz, öyle olsa maydanoz yiyince de zayıflardım ” diyorsam, işte o zaman benim inancım maydanozun zayıflatmadığı yönünde olduğu için, etrafımda maydanoz suyu içip zayıflamamış kişiler olur ve inancımı pekiştirmiş olurum 🙂

Ve aldığımız kararı değiştirme olasılığı her zaman mümkün olsun diye, ara sıra bizim inancımıza uymayan bir şeyler mutlaka karşımıza çıkar.

O noktada seçim bizim. “Evet, istediğimiz ev, istediğimiz fiyata bulunabilir ama onlarınki şans işte bir kere denk gelmiş, ama o bölgede bulunur, bizim istediğimiz bölgede olmaz o” gibi kendi inancımıza aykırı gelen şeyleri inkar için bahaneler buluruz. Genellikle de ” ama ” ile başlar bu inkarlar 🙂

Yani evrende kesin doğrular yok. Birine göre doğru olan bir şey başkasına göre ” saçmalık” olabilir. O nedenle çoğu zaman bizde ise yaramayan bir şey, başka biri için harika bir deneyim olabilir…Sebebi belli..İnanç..

Karar verirken bu bilgi ne işimize yarayacak?

Eğer karar verirken, “her ne karar verirsem vereyim benim ve diğer insanlar için en hayırlısı olur” der ve buna kendimizi inandırırsak, aldığımız karar bizim için “doğru” karar olmuş olur.

O an için tam olarak hissetmesek de, kendi kendimize tekrarlamak ve güvenmek bize tekrar ettiğimiz bu sonucu getirir.

Karar verdikten sonra “ay bilmiyorum, acaba yanlış mi yaptım? diğerini mi seçseydim” gibi sorular kendimizi şüphe içinde hissetmemizi sağlayacağı için, şüphe içinde kalmamıza yardımcı olacak olaylar hayatımızda belirir.

Verdiğimiz kararla ilgili negatif şeyler duymaya başlarız vs gibi..

Eğer bakış acımız, dışarıda ne olduğundan bağımsız bir şekilde kendi kendimize en doğru kararı verdiğimizi tekrarlar ve bunun için sanki olmuş gibi teşekkür edersek, aldığımız karar ne olursa olsun bizi gitmeye niyet ettiğimiz noktaya taşıyacak.

” Verdiğim karar beni tam istediğim yere taşıdığı için çok teşekkür ederim”Özetle karar verirken önemli olan nokta.

1) Niyet – Nasıl olacağını bilmiyorum ama biliyorum ki bir şekilde en doğru okulu seçiyorum, en uygun mesleği seçiyorum, en güzel kombinleyebileceğim ayakkabıyı seçiyorum:)

2) Güvenmek – Su an görmüyor olsam da aldığım bu karar bir şekilde beni en doğru yere taşıyor.Hangi elbiseyi giysem, hangi ayakkabıyı giysem diye saatlerce düşünmektense birini seçin ve onun o an için en doğru seçim olduğuna kendinizi ikna edin, inandırın 😉

Siz seçiminizi onayladığınız zaman, etrafınızda o seçimin en doğru seçim olduğuna dair kanıtlar bulacaksınız.

Hayatınızı olduğu haliyle sevdiğiniz bir gün olsun:)

Sevgiler,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir