y720320

Korkudan Korkmak

Internetle beraber ne kadar güzel ki çevremizde çok daha fazla bilgi var. Bu bilgi yumağının içinden dilediğimizde, bizimle uyum içinde olan bilgileri seçip kendi doğrumuz kabul edebiliriz.

Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığım bir konu, ‘asla korkma ‘ ‘ korkusuz ol’ gibi mesajlar veren öğretiler..

Hatta ‘cesur’ olmayı hiç korkmamak olarak yorumlayanlar görüyorum. Benim kabul ettiğim cesur olma tanımı, sanırım Esra Banguoğlu’ndan duyduğum ve bana ‘ işte bu’ dedirten bir tanım:

Cesur olmak, ( sanırım bu tanımı Esra Banguoğlu’ndan duymuştum) korkuna rağmen ilerleyebilmektir.

Gelin önce korkunun çeşitlerine bakalım kısaca. Korkunun iki tipi var diyebiliriz. Geçerli korku ve ilüzyon korku…

Birincisi geçerli korku: Hayatta kalmamıza yardım eden korkular..

Örneğin, yüksek katlı bir binada balkondan aşağı bakarken korkmanız iyi birşey 🙂 Bence korkun :)) Korkmazsanız, ‘ aman korkmuyorum’ diyip hoop aşağı atlayabilirsiniz. İyi ki korkuyorsunuz.

Ölmekten, ölümün belirsizliğinden, bu dünyadaki deneyimi bırakmaktan korkmak: Eğer bu korku olmasa,  orta seviye canımız sıkıldığında, iş yerinde patrona gıcık olunca, istediğimiz maaş artışı olmayınca, iflas edince, sevgilimizden ayrılınca soluğu boğaz köprüsünde alıveririz. Her gün toplu atlama törenleri düzenlenir 🙂

Okyanusta yüzerken, köpek balığından korkmak da iyi bir fikir gibi görünüyor. Ona göre önlem alarak, güvenli bir yüzme keyfi yaratabilirsiniz.

Acı çekmekten korkmak mesela: Elimizin yanmasından korktuğundan dolayı, ocakta yemek pişerken sıcak bir tencereye elimizi sürmüyoruz.

Bir de daha ilüzyon olan korkular var. Kendimizi bir kutunun içinde tutmak için sahip olduğumuz, yine yerine göre faydalı kimi zaman da ilerlememize engel olmasına izin verdiğimiz türden korkular…Geçerli korkulardaki gibi, sonunda ölüm-kalım durumu olabilecek korku görünümlü..Ama aslında öyle değil 🙂

Yine acı çekmekten korkmayı düşünelim…

Diyelim ki, bir sevgilisi olursa, olası bir ayrılma durumunda canının yanacağını düşünüp o nedenle ilişkiye başlamaktan korkmak- yine doğru yanlış diye birşey yok, kişinin paşa gönlü öyle istiyorsa biz onu destekleriz- Ama ilişkim yok diye üzülüyorsa, bilin ki yaptığı şey ile istediği şey arasında bir hiza yok.

Çok param olsun istiyorum diyip parası olanlar kötü insanlardır demek gibi…Kötü insan olmak istemediği için de, parayı bir şekilde kendinden uzak tutmak gibi..

Ve dikkat ederseniz, sevgili örneğindeki acı çekme durumunda, sonunda ölüm kalım yok..Ama ego, sanki öyleymiş gibi bize satıyor hikayeyi…‘Dayanamazsın o acıya’ diyor 🙂 Neden? Egonun en önemli fonksiyonu, şu anda aktif olan realiteyi, korumak..

Ego ‘dayanamazsın o acıya’ dediğinde biz neyi tercih ediyoruz? Günün sonunda zihnimizdeki hangi düşüncelere inanacağımıza karar verecek olan, seçen biziz.’ aaa evet dayanamam’ da bir seçenek, ‘ yok arkadaş ben bunun üstesinden ağlaya zırlaya da olsa bir şekilde gelirim’ demek de bir seçenek..

kendine bunun içinden geçecek kadar güçlü olduğunu gösterdiğinde sana komik bile gelebilir.

İlişkide terk edileceğinden korktuğu için, karşı tarafın istediği gibi olmaya, kendini ona uydurmaya çalışmak…Terk edilebilir misin? Evet..Terk edilme durumu ile ‘istersen’ misler gibi başa çıkıp, bunu kendin için seni ileriye taşıyacak bir basamak olarak kullanabilir misin? Yine evet…Kendin olmaya başlamak, kendin olarak sevilmeye, değer görmeye izin vermek için ok güzel bir alan.

Korkunun çok faydalı olduğu yerler var. Ve tamamen korkusuz olmak aslında mümkün değil. İyi ki değil..Belki hani ‘ ermiş’ kişiler için bir seçenek olabilir ama dünyada böyle kişi sayısı nedir tartışılır. Kabul edelim bu satırları yazan ben ve okuyan siz o grupta değiliz 🙂

Çoğumuzun yetersiz olma, değersiz hissetme, yalnız olma, terkedilme, acı çekme korkuları var. Eğer siz bu korkuların farkında olup, bu korkular tarafından yönetilmiyorsanız, o zaman hayatınızın kontrolü sizde demektir.

O yüzden, gerek çocuklara gerek de yetişkinlere ‘korkma, ne var canım bunda korkacak’ demektense, o korkunun altında ne var ona bakmak ve gerekirse bu korkuyu kendimize yakıt olarak kullanmak esas mesele.

Korkularınızla dost olduğunuz bir hafta olsun 😉

 

 

This entry was posted in 3. Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir