16-720x320

Lütfen Biri Beni Onaylasın

Başka insanların hakkımızda ne düşündüğünü gün içerisinde defalarca düşünüyoruz.

Kendimizi başka insanların gözünden görerek,

▪        “Acaba doğru mu yaptım?”

▪        “Biraz kaba mı söylediğimi düşündü acaba?

▪        “Galiba beğenmedi”

▪        “İtici mi görünüyorum?”

▪        “Yok yok, beni sevmedi”

gibi yorumlar yaparak, kendimizi şüphede bıraktığımız gibi, nasıl biri olduğumuz ile ilgili karar verme gücünü karşımızdaki kişiye veriyoruz.

Burada iki nokta var.

1)   Karşı tarafın hakkımızda ne düşündüğü ile ilgili yaptığımız konuşmaların tamamı bize ait. Yani aslında burada konuştuğumuz şey, karşımızdakinin bizim hakkımızda ne düşündüğü ile ilgili bizim ne düşündüğümüz:) Evet evet…Doğru okudunuz..Yani bizim ne düşündüğümüzü konuşuyoruz:)

Bizim ne düşündüğümüz %100 bizim kontrolümüzde olduğuna göre, neden bizi iyi hissettirmeyen düşünceleri seçiyoruz? ” Muhteşem bir sunum yaptım, harika bir yazı yazdım” diye düşünmeye ne dersiniz?

2)   Karşı taraf karşı taraf derken, kim bu karşımızdaki kişi? Sabit bir kişi mi? Hayır. Bazen okuldan arkadaşımız, bazen ailemizden biri, bazen komşumuz, iş arkadaşımız, patronumuz, Starbucks’ta bize kahvemizi hazırlayan kişi..Liste uzar gider..

Peki karşımızdaki her kişinin aynı fikre sahip olması ne kadar mümkün? Yani kimimiz makarnayı domates soslu seviyor, kimimiz kıymalı, kimimiz ise makarnayı sevmiyor ( ben çok sevdiğim için sevmeyenleri anlamıyorum mesela:)) şaka şaka tabii ki tercih meselesi:)

Herkesin farklı tercihleri, farklı bakış açıları var. Sizinle hem fikir olmamaları, sizi beğenmemeleri, sizde yanlış bir şey olduğu anlamına gelmez. Sadece makarnayı kıymalı değil domatesli seviyorlar demektir.

Dünya üzerinde hiç bir zaman herkes sizi beğenemez, sevemez, yaptığınızı onaylayamaz. İlahi dinlerde yaratıcı güç olarak kabul edilen Tanrı dahi, bazıları tarafından sevilmiyor, bazıları varlığını kabul etmiyor. Yani Tanrı dahi herkesin onayını almış değil:)

Hayatınızda her zaman,

  1. Sizden pek hoşlanmayan, sizi düşününce “meh” diye iç geçiren insanlar,
  2. Siz aklınıza gelince uyuz olan, sinir olan ve hiç sevmeyen insanlar,
  3. Bir de siz var mısınız yok musunuz umrunda bile olmayan insanlar olacak.
  4. Size bayılan, sizi her halinizle çok seven insanlar

Aradığınız o onayı, dışarıdan beklemenizin tek ve evet sadece tek sebebi var. Dışarıdan onay aldıktan sonra doğru bir şey yaptığınıza, güzel birşey ortaya çıkardığınıza KENDİNİZİN onay verecek olması:) Eğer kendinizi siz onaylıyorsanız, yukarıdaki gruplardan hangisine denk geldiğiniz hiç umurunuzda olmayacak..

Eğer birinin yaptığı negatif eleştiri sizi üzüyorsa, bilin ki yapılan o eleştiri ile siz de bir miktar da olsa hem fikirsiniz. Mesela boyu 1.90 cm olan birini ele alalım.

Eğer siz bu kişiye ” boyun kısa, bodur tavuk” derseniz, hiç ama hiç önemsemez..Güler geçer…Çünkü öyle olmadığını BİLİR. Aynı kişiye” kilo mu aldın bu aralar?” dediğinizde aynı rahatlıkla tepki vermiyorsa, o zaman o da kilo aldığını düşünüyor olabilir.

En azından kilo almadığından emin değildir.

Özetle, ne kadar güzel olduğunuz, ne kadar başarılı olduğunuz sadece ve sadece sizin kendi kendinizi ikna etmenizi gerektiren konular.

Her sabah kalktığınızda aynaya bakıp,

Günaydıııııın:)

Bugün çok güzelsin

Saçlarına bayılıyorum

Muhteşem birisin, aklına koyduğun her neyse harika bir şekilde bitiriyorsun, hayranım sana

Seni çok seviyorum diyerek güne başladığınızda huhuuuuuuvvv.. Kim tutar sizi;)

Peki siz hangi konularda onay bekliyorsunuz? O onayı alamadığınızda nasıl tepki veriyorsunuz? Yanıtlarınızı bekliyorum.

Hayatımı olduğu haliyle çok seviyorum;)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir