yyy320

Öfkeden Nasıl Kurtulucam?

Kendimi çok kötü hissettiğim günlerde ne yapacağımı bilmiyorum. Ofiste herkese bağırasım geliyor, içimde sanki birşeyler patlıyor. Ufacık şeylere sinirleniyorum. Nasıl düzeleceğini bilmiyorum.

Defne’den gelen soruya bakalım. Kendimizi her zaman çok çok iyi hissedeceğiz diye bir durum yok. Kişisel gelişim de bu değil aslında. Hep iyi hissetsek, kendi tercihlerimizi nasıl bileceğiz? Her yemeği yerken kendinizi süper hissettiğinizi düşünün..Enginar, kısır, işkembe çorbası, nohut, avokado..Bazıları ‘evet’ bazıları ‘hayır’ ve bunu ayırt etmemizi sağlayan da negatif hislerimiz..

Mesele daha çok, hissettiğimiz her duygu ile barışmak, her duygunun bize faydasını görmek ve hissetmekten keyif aldığımız duyguları, daha uzun deneyimlemek…Acıya, suçluluğa, öfkeye tutunmamak..

Her türlü negatif hissin içinde çok kıymetli bilgiler var.

Ve düşünün ki hayatınızın belli bir süresini, olan bir olaya belirli bir şekilde tepki verip arkasından negatif his hissederek geçirdiniz. Trafikteki birine öfkelenmekten tutun da biri size birşey söylediğinde kendinizi değersiz hissetmeye kadar…Olay oldu, siz sinirlendiniz, olay oldu siz suçlu hissettiniz, olay oldu siz utandınız, değersiz, yetersiz hissettiniz..

Sanki elinizde oyuncak bir top var da onu yuvarlamaya başladığınızı düşünün. O topun ileri gitmesi için, her aynı olay olduğunda, aynı tepkiyi vererek topun ileriye gitmesi için biraz daha iteklediğinizi varsayın. Bir konuya odaklanmak, ona enerji verir…

Topun durmasını istiyorsanız, öncelikle iteklemeyi bırakın. Bu ne demek? Öncelikle, olan aynı olaya aynı tepkiyi vermeyi kesin. Bu durum benim için başka bir anlama gelseydi bu nasıl olurdu? demek kendi cevabınızı bulmanıza yardım edecek.

Birisinin size olan bir bakışını ‘ bana gıcık oluyor’ diye yorumlamayı bırakın mesela. Gıcık olup olmadığından değil, o kişinin ne düşündüğünü kontrol edemezsiniz ama kendinizin ne düşündüğünü kontrol edebilirsiniz de ondan.

İkinci adım ise, o topun bir süre daha ileriye gideceğini kabul edin. Yani, siz topu iteklediniz iteklediniz iteklediniz, enerjisi bitene kadar gidecek. Sonra zaten duracak. Topu durdurmaya çalışmak sizin daha çok enerji harcamanıza neden olacak.

Kaydıraktan kaymak gibi düşünün. Tam kaydırağın ortasında, ‘ben artık kaymak istemiyorum‘ diyebilirsiniz. Önce izin verin…Aşağı kayın..Kaymamak için direnmeyin 🙂 Bitecek birazdan..

İşte kendinizi kötü hissederken yakalarken, bunu bitirip ‘böyle hissetmek istemiyorum’ diye direneceğinize, bırakın hisler vücudunuzda dans etsin..Bilin ki bitecek…Kaç senedir o hisleri beslemişsiniz, biraz sürebilir. Problem değil..

‘Benim hayatım hep böyle’ demektense, ‘ şu an böyle bir duygu deneyimliyorum ve bunda yanlış birşey yok‘ diyin.

İzin verin..Savaşmayın..

O rahatlama geldiği zaman, işte o zaman bu kötü hissetme haline neden olan düşünceleriniz nelerdi onlara bakın. Belli ki bedeniniz, bu düşüncelerin artık size hizmet etmediğine dair sizi uyarıyor.

Bir de kendinizi ‘ düzelmesi’ gereken bir kişi olarak görmektense, ‘ gelişmesi’ gereken biri olarak görün. Çünkü ancak ‘bozuk’ olan biri düzelir…

Bireysel seanslar için bilgiyi ben@hayatimicokseviyorum.com adresinden alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir