4-720x320

Bir şeyleri Oldurmaya Çalışmak

Yaşadığımız çağ öyle bir çağ ki, bilgi artık herkese açık..”Nasıl yapılır” sorusunun cevabını anlattan milyonlarca video, blog, kitap, tv programı ne ararsanız var.

  • Nasıl kitap yazılır?
  • Nasıl başarılı olunur?
  • Nasıl milyoner olunur?
  • Nasıl herkesin parmaklarını yediği yemekler pişirirsiniz?
  • Nasıl blog/web sitesi açılır?
  • Kendi işini kurmanın yolları

Yani diyeceğim o ki, şu an yapmak istediğimiz her şeyle ilgili, bizden öncekilerin yürüdüğü yolları öğrenebiliriz…Nasıl yapıldığı ile ilgili milyarlarca ip ucu var…

Peki o zaman “üşeniyorum”, “sunu bir halletsem o zaman başlayacagım”, “aklımda bir proje var ama”, “onu yapmak çok kolay, ama”, “canım yapmak istemiyor” cümlelerinin sonu neden gelmiyor?
Nasil Steve Jobs olunur kitabı bile var..Neden dünyadaki diğer ülkeler kendi Apple larını kurmuyor? Herkesin şimdiye kadar aynı adımları atıp çoktan milyarder olması gerekirdi..

Çünkü ne yaptığımızdan daha önemli bir şey var..Yapılan aktivitenin arkasındaki kişinin kendine, yaptığı ise, hayata bakış acısı, kendine koyduğu “bu ancak şöyle olur” şartlanmaları..

Önce arkadaki bu şartlanmaları, bakış acılarını netleştirmeden istediğin pazarlama, iletişim, planlama kursuna git, nafile…Kısa bir “motivasyon” sürecinden sonra eski taş eski hamam yola devam ..

O nedenle kimileri bir eğitime gidiyor ve o kursta “tam aradığını” buluyor, kimileri ise aynı kursa gitmiş olmalarına rağmen o kurstan hiç faydalanmiyor…

Kim olmak istediğine karar vermek…Ve olmak istediğin bu kişinin “sana göre” bakış acıları ne olurdu, inançları, beklentileri neler olurdu onu belirlemek..Sonra kendini bu inançlara, bu beklentilere sahip kişiye dönüştürmek..

Diğer türlü uğraş sur..Oldurmaya çalış…Olmuyor diye sınır ol, birilerini, ekonomiyi, anneni babanı, küçükken başına gelen olayı ya da kendini suçla…

Ama önce kim olacağına karar verirsen, o zaman gitmen gereken kurs, yemen gereken yemek, bulunman gereken ortamlar bir bir önünde sıralanır…Sana sadece Evet demek ve orada yeni bakış açılarınla bulunmek düşer..

Diyeceğim odur ki kendinize bir iyilik yapın..Önce kim olmak, neler hissetmek istediğinize karar vermek işimizi çok kolaylaştırır. Sonra o kişi olmayı seçmek geliyor ki bundan ayrıca bir yazıda bahsedeceğim.

Sevgiler,

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir