wp9720x320-1

Onsuz asla yapamaaaaam

Bugün biraz bağımlılıklardan bahsedelim. Konu oldukça geniş. Ben bugün bir kısmımı ele alacağım.
Bağımlılıklar çeşit çeşit:
  • Belli bir kişinin hayatınızda olmasına bağımlılık (onsuz yaşayamam, birbirimizi tamamlıyoruz, o olmazsa mahvolurum, biterim cümlelerinden kendini ele verir:)
  • Birisi veya birilerinin belli bir şekilde davranmasına bağımlılık (çocuğu anne-babasının istediği mesleği değil de başka bir mesleği tercih etmesine bağımlılık ya da ofiste birinin sizin düşündüğünüz gibi hareket etmemesi durumunda öfkelenmeniz gibi)
  • Dışarıdan bir şeyleri tüketmeye bağımlılık (alkol, uyuşturucular, yemeğe veya abur cubura bağımlılık (anca nutella yiyince kendime geliyorumcular)
  • Bir şeyleri yapmaya bağımlılık (iş, spor, internet, facebook, instagram, tv)
Şimdi “yukarıda saydıklarımı her yapan bağımlıdır” demiyorum tabii. Önemli olan ne yaptığımız değil, yaptığımız şeyin arkasındaki nedenimiz/ enerjimiz. Her iş kolik aynı nedenden dolayı çoooook çalışıyordur diyemem. Nasıl diyeyim 🙂
Eğer o bahsettiğimiz şey hayatımızda yokken, bir şeyleri hissedemediğimize, ancak o şeyle/ kişiyle bir şeylerin mümkün olduğuna inanıyorsak ve o kişi/şey hayatımızda olmadığında sürekli bir eksiklik hissediyorsak, bir bağımlılık olabilir dikkat.
Eğer bir şeye bağımlıysak, bu durum o ya da bu şekilde uzun süre iyi hissettiremez. Bi yerlerden ruhumuz bize burda bir şeyler olduğunun sinyalini mutlaka verir.
Çünkü, herhangi bir şey hissetmek için “bir şeylere muhtaç olduğumuz/ ihtiyacımız olduğu” doğamıza aykırı. Yok öyle bir şey:) O nedenle aslında herkes eşit yaratıldı.
Yani küçük bir kasabada oturan kişi de kendini mutlu, heyecanlı, üzgün, depresif hissedebilir, büyük şehirde yaşayan birisi de.
Evi, arabası, yatları- katları olan biri de hayatıyla ilgili çok güzel şeyler hissedebilir
Sıcak bir evi, güzel bir mutfağı, yumuşacık yatağı olan bir kişi de çoook ama güzel şeyler hissedebilir.
Bir de bağımlı olduğu şeyi bir şeylerden kaçmak için kullananlar var. Benim gözlemim ve deneyimim bunun genelde yüzleşmek istemediğimiz bir şey ile ilgili olduğu. Bu kısma bir sonraki yazıda değineceğim.
O zamana kadar kendinize bir bakın. Mutlu, huzurlu, keyifli hissetmek için kendinize hangi şartları belirlediniz? “Şu şu, bu bu olsun o zaman işte havalara uçarım” dediğiniz neler var?
Pekiiii şu an etrafınızda neler var? Hani bir zamanlar “ah keşke bir olsa” dediğiniz ve şimdilerde varlığı için teşekkür etmeyi bıraktığınız? Hadi hatırlayın ve hayatınızda oldukları için kocccccaman bir teşekkür edin.
Çok keyifli bir hafta dileriiim,
Soru-cevap bölümünde isminiz açıklanmadan sorularınızın cevaplanmasını isterseniz ben@hayatimicokseviyorum.com veya hayatimicokseviyorum@gmail.com adreslerine e-posta ile gönderebilirsiniz. Elimden geldiğince yanıtlayacağım.
Sevgiler,
Hatice

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir