720 320

Soru-Cevap:Bencil Olmak ya da Olmamak

Bu hafta Gizem’den gelen soruya göz atalım.

Merhaba, sürekli pozitif enerji de kalamıyorum. Herşey kafamda büyüyor evlilik arifesindeyim stresli zamanlar yaşıyorum ve bu stres hayatımın kontrolünü elimde tutamamama neden oluyor. İstiyorum ki her zaman enerjik mutlu herşeye olumlu bakan bir insan olayım fakat olamıyorum 🙁 Tam olarak stres yaptığım konu aslında insanların her soylediğine kafayı takmak gibi bi durum. Acaba şuan ne demek istedi acaba bana bişi mi ima ediyor gibi bir ton düşünce beliriyor kafamda. Aynı zamanda da özellikle şu evlilik öncesi aman kimse kırılmasın herkesin her istediği olsun benim yüzümden kimse üzülmesin derken bir bakıyorum kendi hayatımı istediklerimi ben değil çevremdekiler yönetiyor. sadece kendimi düşünmek istiyorum nasıl istersem öyle yaşayayım istiyorum içimden bi ses sen bencilsin diyor. Nasıl kendimi buna ikna edebilirim ne yapmalıyım?

Konuşacak çok nokta var. Nereden başlasam 🙂

Buradaki temel sıkıntı herkesi memnun etmeye çalışmandan geçiyor. Bu hedef imkansız bir hedef 🙂

Şöyle düşün: Herkesin sevdiği yemekler farklı, kimisi tatlı, kimisi tuzlu, kimisi baharatlı, kimisi protein ağırlıklı sever, kimisi pirinç yemeden doymaz 🙂 Herkesin tercihleri farklı ve bu muhteşem birşey.

Düğün hazırlıkları sırasında, düğünü şurda yapalım, çiçek bu renk olsun, menüde şunlar olsun, fotoğrafçı bu olsun gibi dünya kadar kararı belli bir sürede almak söz konusu. Eğer bu kararları alırken, kendinden başka kişileri memnun etmeye çalışıyorsan orda stres olmaman mümkün değil. Partnerini mutlu etmek de senin görevin değil. Düğün ikinizin olduğu için birlikte ortak kararlar ve çözümler geliştirebilirsiniz. Günün sonunda herkes kendi duygularından kendisi sorumlu. Sen, sadece seninkilerden sorumlusun.

Bencil olmak…Önce bencil olmak tanımına bir göz at. Bencil olmak ÖNCE kendini düşünmek bana göre. Sadece kendini düşünmek değil, önce kendini düşünmek.

Ben ne istiyorum?

Benim tercihlerim neler?

Eğer eşinin, akrabalarının veya arkadaşlarının istedikleri gibi olacaksan sen neden varsın? 🙂

Bir de şu açıdan bak: Bencil olmayayım diye bir şeyleri kendi istediğin gibi yapmıyorsun. Sonra kimin istediği gibi yapıyorsun? Diyelim ki annenin..E o zaman annen bencil olmuyor mu?

Kendi istediğin gibi yapma, bencilsin, benim istediğim gibi yap 🙂 

Özetle bencil olmaya izin vermek çok güzel bir özgürlük.

‘Acaba ne düşündü, ne istiyor, ne demek istedi, kimse benim yüzümden kırılmasın’ müthiş yorucu bir döngü. Bunun arkasında ne yatıyor ona bir göz at. Neden ne düşündüklerini bilmek istiyorsun? Ne düşündüklerini bilirsen ne olacak? Herkesi memnun etmenin sana ne getirisi var? Mesela böylece seni seveceklerine, daha çok beğeneceklerine, aralarına alacaklarına, uyumlu olacağına inanıyorsun. Bir sürü sebep olabilir.

E-mailinin başında her zaman pozitifte kalmaktan bahsetmişsin. Burada ‘negatif ‘ duygularına bir tü kaka durumu, bir yargı var. Eğer negatif duyguların olmasa herkesi memnun etmeye çalışmanın sana artık iyi gelmediğini fark etmeyecektin.

Negatif duygular, pozitif duygular kadar gerekli. Her duyguyu deneyimlemeye izin vermek çok büyük bir güç. Problem olan, sürekli negatif duyguda kalmak..Süreki öfke, sürekli hayal kırıklığı, sürekli üzüntü…

Hayatta olduğun ve gelişmeye devam ettiğin sürece, bir zamanlar senin için ‘iyi’ olan bazı şeyler, bi süre sonra ‘ yok istemem ‘ olacak. Ve o zaman sana iyi gelen yeni şeyleri hayatına dahil edeceksin.

Son olarak kendi düğün hazırlıklarımda çok işime yarayan bir şey vardı. Güvenmek. Her şeyin çok güzel olacağına dair güven…Rüya gibi bir düğün..Ben çok eğleniyorum..Dans alanı her zaman dolu..Yemekler harika..Rüya gibi bir düğün..

Ve düğünümüz gerçekten de öyle oldu. Düğüne tam bir gün kala, ayarladığımız otelin salonu orgenaral bilmem kimlerin bir organizasyonu için kullanılacağından, normalde düğünler için izin verilmeyen, otelin üst katlarında, tüm masalardan 180 derece boğaz manzarası olan muuuuhteşem bir alana geçirdiler bizi..

Sadece her şeyin çok güzel olacağına güven ve düğünde ve düğün sonrası deneyimlemek istediğin duyguları aktive et. En kolay yöntemlerden biri vizyonlama…

Şükürler olsun çook eğelendiğimiz için

Şükürler olsun hayallerimden bile güzel bir düğün olduğu için

Çıkan ıvır zıvır aksiliklere gülüp geçtiğim için şükürler olsuuun

Bize de düğünden fotoğraf göndermeyi unutma 🙂

Eğer sizin de bültenlerde yanıtlanmasın istediğiniz sorularınız varsa hayatimicokseviyorum@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Sevgileeer,

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir