720320

Soru-Cevap:Birikmiş Borçlarım Varken Nasıl Zengin Olucam?

Merhaba,

Bugün Şule’nin gönderdiği soruya bakalım. Birçok kişiye yardımı olacağına inanıyorum.

Çekim yasasına inanıyorum ve zengin olabileceğimi biliyorum ama maaşımın dört katı kredi kartı borcum var. Ay sonunu zor getiriyorum ve her ay daha da eksiye gidiyorum. Bir türlü bu girdaptan çıkamadım. Nasıl çıkacağımı bilmiyorum, gerçekten artık ben de para biriktirmek, istediklerimi almak istiyorum…

Öncelikle, borçlu olmak zengin hissetmeyi zorlaştıran bir olgu. Bütçeni yani eline geçen parayı nereye harcadığını bilmiyorum.

Birinci adım olarak, kendi içinde ilk adıma  ‘ben artık kredi kartı borcu olmayan, aylık gideri, gelirinden daha az olan Şule olacağım’ kararını vermen gerekiyor.Her ne pahasına olursa olsun, zorunlu birkaç gider dışında eline geçen paranın olabildiğince çok miktarını borçlarını ödemeye ayırmaya karar ver.  Zaten eğer öncelikle bir varoluş seçimi yapmaz isen, egon seni ne yapıp edip (eski kutunu korumak adına) tekrar gideri, gelirinden fazla olan Şule olmaya doğru itecek ve sen de onun dediklerini dinleyeceksin.

Böyle bir karar verdikten sonra, ‘ aaa bu elbise çok güzelmiş, üstelik de indirimde zaten, aman canım alt üstü şu kadar lira, onu da mı alamıcam yani, hem yaz da geldi giyecek hiçbirşeyim yok’ derken buluyor ve o elbiseyi alıyorsan, bil ki egon seni çok güzel ikna etmiş ve borçlu Şule kutusuna geri döndürmüş demektir. Hani diyete başlıcam diyip kahvaltıda kibrit kutusu büyüklüğünde peynir yiyip, öğleden sonra ‘ama arkadaşlarla yemeğe çıktık’ bahanesiyle misler gibi döneri-pilavı mideye indirmek gibi.

Burada egonu ikna etmek için, ona yeni Şule’ nin kim olacağını ve bunun egona faydalarını hatırlat. Gideri, gelirinden az olan Şule neler yapacak? Borçlarının olmaması nasıl bir durum? Sana neler hissettireceğini düşünüyorsun? Bu konuda egonu heyecanlandır.

Egon alışveriş merkezinde ‘yeni bir allığa ihtiyacın’ var dediğinde, ‘ ihtiyacım yok, istersem alabilirim ama sadece şu an için almamayı seçiyorum. Önce borçlar bitecek’ şeklinde bir konuşma yapabilirsin kendinle. Kontrol sende olsun.

Konsere gitme, dışarda yemek yeme, makyaj malzemesi alma. Senin için ‘yapmazsam ölürüm Hatice’ dediğin şeyler dışında hiçbir şeye para harcama. Kesinlikle kredi kartını kullanma, evde bırak, yanında bile taşıma, hatta kes at..Kendin için, para harcamayı zorlaştırabileceğin ne varsa onu yap 🙂 Kendine her gün borçların azaldığı için teşekkür et , havalara uç..Birinci adım borçlarını sıfırlamak..

Borçlarını kapat, tekrar yaz :))

Sizin de sorularınız var ise ben@hayatimicokseviyorum.com adresine gönderebilirsiniz.

Gelirim, giderimden her daim fazla olduğu için çoook şükrediyoruuum

Sevgiler,

Hatice

6 thoughts on “Soru-Cevap:Birikmiş Borçlarım Varken Nasıl Zengin Olucam?

 1. Web günlüğünüzün temasını / tasarımını gerçekten çok seviyorum.

  Hiç tarayıcı uyumluluk sorunuyla karşılaştın mı?

  Blog izleyicilerimin birçoğu, web sitemin Explorer’da düzgün çalışmadığı konusunda şikayet etti.
  Safari’de harika görünüyor. Bu sorunu çözmeye yardımcı olacak herhangi bir fikriniz var mı? http://clashroyale.myhacks.online/

 2. Harika günlüğü! Keşfedilen yazarlar için herhangi bir ipucu var mı?

  Yakında kendi bloguma başlamayı umuyorum, ancak her şeye biraz kayıptım.
  Wordpress gibi özgür bir platformla başlamak önerir misiniz
  ya da ücretli bir seçenek için gitmek? Orada çok seçenek var ki, tamamen bunalmışım..
  Herhangi bir tavsiye? Çok teşekkürler! https://budtrader.com/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir