money

Soru-Cevap: Gelen Para Anca Yeterken Ne Birikimi?

Geçen haftaki yazıdan sonra sizden gelen sorular içinde tekrar eden bir tane vardı 🙂 O da şu:

Gelen para ile anca geçinirken para biriktirmeye fırsat kalmıyor???

Şimdi bu soruda en önemli nokta: yaşadığı problemin geçerliliğini savunan bir enerji var arkasında. Yani,

‘ Acaba nasıl olur da bir şekilde para biriktirmeye başlarım? ‘ yerine bulunduğu durumda nasıl para biriktiremeyeceğini anlatıyor 🙂

Siz kendi içinizde, ‘artık geliri giderinden fazla olan olan birisi olmaya karar verdim’ noktasına gelmeden, kendinizi

‘ Bu elbise çok güzel indirim hem de ‘

‘ Bu kadar çalıştım bir tatile de mi gitmiyim’

‘Gelecek ay kesin başlıyorum’

‘Sonuçta kendimi iyi hissediyorum bunları alırken, ihtiyaç şekerim’ derken bulmanız an meselesi.

Herşeyin ilk adımı giderlerinizi ve gelirlerinizi not almanız. Ben ‘Spending’ diye ücretsiz bir uygulama kullanıyorum uzun zamandır. Bir şey aldığımda hemen oraya not ediyorum.Uygulamada istediğiniz gibi kategoriler açabiliyorsunuz. Market, oyuncak, kıyafet, dışarda yemek vs vs vs …Böylece haftalık, aylık periyotlarda hangi grupta ne kadar harcadığınızı görebiliyorsunuz.

Mesela egom beni ‘ kahve içicem diye Starbucks’lara dünyanın parasını veriyorsun’ diye yokluyordu bir ara.

Bütçemi düzenli yaptığım için hemen döndüm o ay, geçen ay ve o hafta kahve içerken yaptığım harcamalara baktım. Bütçem içim son derece uygun bir yerdeydi. Böylece ‘ acaba çok mu harcıyorum?’ diye düşünüp kendimi o an yokluk hissinde hissetmekten kurtardım paçayı.Yoksa kafamda kurcalayıp duracaktı.

Eğer kahve içerken yaptığım harcamalar bütçeme göre çok büyük bir rakam olsaydı, hemen gün içinde ziyaret ettiğim kahvecileri gözden geçirir bir düzenlemeye giderdim.

Bahsettiğim uygulamaya gelirlerimi de not alıyorum. O da çok önemli. Zaten gelir yazmadan gider yazarsanız her daim sanki negatif para akışında gibi görünürsünüz. Siz excelde basit bir tablo da yapabilirsiniz. Yeter ki not alın. Bilin. Ne nereye gidiyor, nereden geliyor. Paranıza değer verin.

Kredi kartı kullanımı, eğer şu an borcunuz varsa çok tehlikeli bir alan olabilir. Çünkü henüz kazanmadığınız bir parayı size harcatıyor. Bir süre kredi kartınızı ödeyip, mutlaka sadece o ay gelen parayı harcama alışkanlığı geliştirmeniz çok önemli.

Paranızı iyi yönettiğinizi bildiğinizde, o zaman tekrar başlayabilirsiniz kredi kartı kullanmaya. Ben artık hemen herşeyi kredi kartıyla ödüyorum. Toplam harcamamı ay sonunda mutlaka hesabıma yatırırım. Kredi kartı bir ödeme aracıdır. Bütçemi yönetme taktiği değil. Bu ay minimum tutar ödeyim vs asla olmaz.

Bundan 10 sene önce farklı bir yerdeydim tabi. 3 kredi kartı, hepsi dolu, toplam borcum o zamanki maaşımın 4 katı kadar. Tüm kartıların minimum tutarlarını ödeyerek döndürmeye çalışırken en sonunda bankadan kredi alıp hepsini kapatıp sadece krediyi ödemiştim. Tabi krediyi banka bedava vermiyor. Kredinin faizini de ödediğim için, zamanında aldığım o ‘indirimli’ şeyler bana aslında çok daha pahalıya gelmişti 🙂

Özetle ilk adım: Karar vermek. Artık borçsuz olmak, birikim yapmak, yatırım yapmak özetle kazandığı para harcadığı paradan çok olan biri olma kararı vermek.

Sonra bütçe..Burada gerçeklerle yüzleşeceğiniz için, eğer yukarıdaki kararı vermediyseniz egonuz sizi bunu yapmamak için ikna edecektir.

Eğer borcunuz yoksa, mutlaka ama mutlaka ayın sonunda az veya çok, 100 TL veya 1000 TL, bütçenize göre bir miktar birikimi kenara koymaya başlayın. Egonuz o miktarlar için küçük dicek, aman ne olacak 100 -100 kenara koysak dicek 🙂 Dinlemeyin 🙂 Çünkü o egonuzun küçümsediği rakamlar, sizin kendinize söylediğiniz hikayeyi değiştirecek.

‘Hiç birikimim yok’ yerine ‘artık benim de birikimim var, birikim yapmaya başladım’ diyebileceksiniz.

Ve ne demiştik: siz neye var derseniz, neyin varlığını hayatınızda hissederseniz, o hayatınızda çoğalarak var olacak.

Bu konuyla veya başka konularla ilgili sorularınız var ise ben@hayatimicoksviyorum.com adresine gönderebilirsiniz.

Görüşmek üzereeee

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir